فهرست

منطقه آزاد فرودگاه امام خمینی

این منطقه محدوده‌ای است به پهنای 14 هزار هکتار و سایت فرودگاهی نامیده می‌شود و در فاصله 30 کیلومتری تهران واقع شده است. زمان احداث این فرودگاه در نظر گرفته شد که این محل به عنوان جایگزین فرودگاه مهر اباد معرفی گردد و البته در نتیجه هم چنین شد و به عنوان بهترین جایگزین به لحاظ جابجایی مسافر، کارگو، ترخیص و امور گمرکی معرفی گردید.
این منطقه که هنوز هم قسمتهایی در دست ساخت دارد از سال 2014 اقدام به احداث شد و تقریبا در سال 2016 محدوده‌ای در این سایت در نظر گرفته شد به نام شهرک فرودگاهی که کلیه امور اداری فرودگاه در این منطقه انجام می‌گردد.

با توجه به این که فرودگاه بین المللی امام خمینی به لحاظ ترخیص و کارگو جز بهترین مناطق برای مراودات کالا به کالا و اقتصادی بود، تبدیل به نقطه عطفی شد برای مطرح شدن در شورای عالی مناطق آزاد. منطقه آزاد فرودگاه بین المللی امام خمینی واقع در سایت فرودگاهی امام خمینی است و مشمول 25 سال معافیت مالیاتی برای تمامی گروههای فعال حاضر در منطقه است. یعنی اگر شخصی تصمیم به انجام امور بازرگانی دارد و اقدام به مراودات اقتصادی کرده است بهترین و معتبرترین منطقه فرودگاه امام میتواند باشد چرا که شامل مزایا و متیازات عدیده است که در ذیل به گوشه ای از این موارد اشاره میکنیم

 1. بهترین و کمترین فاصله را با تهران، فشافویه ری و اطراف دارد یعنی تقریبا زمانی بالغ بر 40 دقیقه لازم است که شما از هر نقطه نام برده شده به محل کار خود برسید.
 2. از لحاظ دسترسی به باربری‌ها و کارگو و ترخیص بهترین موقعیت مکانی را داراست چرا که در فاصله 5 کیلومتری شهرک فرودگاهی انبارها و دپوهای کالا موجودند.
 3. به لحاظ موقعیت مهم و حساس مجموعه، همه بانکهای خصوصی و دولتی در این مکان دارای شعبه هستند.
 4. به علت کمبود ساختمانهای اداری (به جهت جدید التاسیس بودن شهرک) ممکن است محل اداری یافت نشود که سازمان منطقه آزاد تدبیری نیز برای این موضوع اندیشیده و آن اجاره میزهای اداری و یا به اصطلاح پیپر آفیس و یا صندوق پستی است که در اختیار افراد گذاشته شده و اجاره آن را سالیانه دریافت می‌کند.
 5. برای شروع فعالیت در هر منطقه آزادی احتیاج به صدور مجوز فعالیت اقتصادی است که در ساختمان همجوار سختمان اولیه انجام میپذیرد و احتیاج به پروسه کاغذبازی و بروکراسی اداری نیست.

و مواردی از این قبیل که برای سهولت کار و اقدامات سرمایه گاران عزیز در نظر گرفته شده است .

در رابطه با اخذ جواز صنایع و یا تاسیس و همچنین پروانه بهره داری باید به اطلاع برسانم که در حال حاضر به علت حساس بودن از جهت واردات و صادرات و معتبر بودن آن، امکان ارائه کارگاه و یا سوله برای انجام امور تولید وجود ندارد، بنابراین باید منتظر مصوبه جدید برای جوازهای ایجادی بود که دستور صدور این مجوز و پروانه از طریق صنعت و معدن و در مرحله دوم سازمان سرمایه گذاری منطقه آزاد فرودگاه امام خمینی صادر خواهد شد. در نتیجه هیچ فعالیت دیگری به غیر از واردات و صادرات در هشتمین منطقه آزاد ایران (منطقه آزاد فرودگاه امام خمینی) انجام نمی‌پذیرد.

شرایط و مدارک اخذ کارت بازرگانی از منطقه آزاد فرودگاه امام خمینی:

منطقه آزاد فرودگاه امام خمینی وابسته به استان تهران است. جهت اخذ کارت بازرگانی برای تسهیل در گمرکات و عملیات کارگو، همانطور که میدانید و واضح است برای واردات و صادرات کالاهای موجود در انبار باید حتما دارای کارت حق العمل کاری و یا کارت بازرگانی بود که این مهم هم بصورت شخصیت حقوقی برای شرکتها و شخصیت حقیقی برای افراد صادر خواهد شد.

اخذ کارت بازرگانی برای اشخاص حقوقی و یا شرکتها:

 1. کارت بازرگانی بنام شرکت و به نمایندگی بنام مدیرعامل صادر خواهد شد
 2. مدیر عامل کمتر از 23 سال سن نداشته باشد
 3. مدیر عامل دارای سوئ پیشینه کیفری نباشد
 4. شرکت حتما باید یک سال سابقه حساب بانکی جاری بدون چک برگشتی داشته باشد که در صورت فقدان این حساب میتوان از شاخصها و تبصره های مربوط به اتاق استفاده کرد. (جای نگرانی نیست)
 5. شرکت حتما باید دارای محلی باشد که بتواند به عنوان محل فعالیت به بازرسین اتاق معرفی کند این محل حتما باید اداری باشد و میتواند بصورت ملکی یا استیجاری باشد در واقع اجاره نامه هولو گرام دار بنام شرکت و مدیر عامل باید تنظیم شده باشد.
 6. شرکت حتما باید کد اقتصادی داشته باشد در واقع کد اقتصادی فیزیکی کفایت نمیکند از طریق سایت مالیات به گام 4 رسیده باشد و همکاران زحمتکش در سازمان مالیات کشور باید اطلاعات شرکت مربوطه را تایید کرده باشند.
 7. بعد از ورود اطلاعات اولیه سایت اتاق بازرگانی 5 استعلام از مدیر عامل و شرکت دریافت خواهد کرد که این استعلامها شامل موارد ذیل خواهد بود:
  • گواهی عدم سوئپیشینه
  • حسن اعتبار بانکی
  • استعلام بیمه و تامین اجتماعی
  • فرم دال و یا تعهد محضری
  • گواهی 186 مالیات که این استعلام بصورت آنلاین گرفته میشود و مربوط به مالیات محل است.
  • تعهد عدم پولشویی
 8. در صورتی که مدیر عامل دیپلم و یا فوق دیپلم باشد باید 4 روز کلاس در محل اتاق بازرگانی استان مورد نظر یعنی محل ثبت شرکت بگذراند حالت دیگر این است که اگر مدیر عامل لیسانس یا فوق لیسانس باشد دو روز کلاس خواهد گذراند و در نهایت پایان این کلاسها یک آزمون بصورت تستی برگذار میشود که میانگین نمره باید از نمره 10 به بالا باشد که یکی از شروط قبولی و اخذ کارت بازرگانی است.
 9. برای مدیران عامل آقا داشتن کارت پایان خدمت و یا معافیت الزامی است در صورت دانشجو بودن ارائه نامه اشتغال به تحصیل هم تسهیل کننده ای است برای اخذ کارت بازرگانی.
 10. در نهایت تمامی مدارک شرکت همه برابر اصل باید باشد از قبیل :
  • اساسنامه
  • اظهارنامه برای شرکتهای سهامی خاص
  • شرکتنامه و تقاضانامه برای شرکتهای مسئولیت محدود
  • روزنامه رسمی
  • پیش آگهی روزنامه رسمی
  • کپی از صفحات اول دفاتر پلپ شده
  • مهر شرکت
  • دست چک شرکت
 11. اظهارنامه ثبت کارت بازرگانی که در اداره ثبت شرکتهای مربوطه به ثبت میرسد

اخذ کارت بازرگانی برای اشخاص حقیقی یا اشخاص:

 1. کد اقتصادی بنام شخص
 2. کارت پایان خدمت و یا معافیت
 3. مدرک تحصیلی
 4. گواهی عدم سوء پیشینه
 5. فرم دال و یا تعهد محضری
 6. فرم عدم پولشویی
 7. مدارک احراز هویت برابر اصل
 8. اجاره نامه بنام شخص
 9. دفاتر پلمپ شده به تاریخ روز
 10. حساب جاری
 11. ثبت اظهارنامه کارت بازرگانی
 • تمامی این مدارک برابر اصل باشد

نحوه دریافت کد اقتصادی در منطقه آزاد فرودگاه امام خمینی

کد اقتصادی در واقع شماره سریالی است در تمامی معاملات و صدور فاکتورها از هر دو طرف معامله از جانب اداره مالیات دریافت می‌گردد و جز ملزومات یک قرارداد و مراوده مالی است. حال برای اخذ این کد و شماره سریال 11 رقمی مدارکی مورد نیاز است که در ذیل به آن اشاره خواهد شد که باید به مرکز مربوطه یعنی حوزه مالیاتی فشافویه ری، نزدیکترین حوزه به محل فرودگاه امام ارائه گردد.

مدارک لازم جهت اخذ کد اقتصادی حقوقی و یا شرکتی:

 1. کپی برابر اصل تمامی اوراق شرکت
 2. کپی برابر اصل اگهی تاسیس و یا اخرین تغیرات شرکت
 3. گواهی امضا تمامی دارندگان حق امضا از دفتر اسناد رسمی
 4. اجاره نامه محل دفتر و یا همان قرارداد بین کارفرما و یکی از بنگاههای منطقه و یا دفتر کار مشترک موجود در فرودگاه امام خمینی
 5. کپی از صفحات اول دفاتر پلمپ شده
 6. مهر شرکت

مدارک لازم جهت اخذ کد اقتصادی حقیقی و یا فردی:

 1. کپی برابر اصل شناسنامه کارت ملی و کارت پایان خدمت
 2. کپی از صفحات اول دفاتر پامپ شده
 3. گواهی امضا شخص
 4. اجاره نامه محل در منطقه آزاد فرودگاه امام خمینی
 5. مجوز فعالیت اقتصادی در منطقه آزاد فرودگاه امام خمینی

مدارک ثبت شرکت در منطقه آزاد فرودگاه امام خمینی

 • کپی برابر اصل شناسنامه همه اعضا و بازرسین (تمامی صغحات)
 • کپی برابر اصل پشت و روی کارت ملی همه اعضا و بازرسین
 • برابر اصل کارت پایان خدمت همه سهامداران و بازرسین (ویژه آقایان)
 • گواهی امضای همه اعضا و بازرسین
 • وکالتنامه به وکیل منطقه
 • ادرس و کدپستی محل سکونت تمامی اعضا
 • ادرس و کدپستی محل شرکت
 • شماره موبایل به نام و شماره ثابت اعضا

مراحل و مدارک ثبت شرکت در منطقه آزاد فرودگاه امام خمینی

به مدارک مورد نیاز ثبت شرکت در بخش قبل اشاره کردیم، نکته‌ای که در ثبت شرکت در فرودگاه امام خمینی و ثبت شرکت در منطقه آزاد چابهار وجود دارد این است که این دو منطقه به هیچ عنوان از قوانین 6 منطقه دیگر تبعیت نمی‌کنند. به این صورت که شما حتی اگر خواهان ثبت شرکت با مسئولیت محدود هم باشید نباید سرمایه شما از 100 میلیون تومان کمتر باشد و حتما در یکی از بانک‌های منطقه باید 35 درصد سرمایه اولیه خود را به مدت 7 الی 10 رو بلوکه کنید. این قانون در بقیه نقاط ایران فقط برای شرکت‌های سهامی خاص اعمال می‌شود.

اما برای ثبت شرکت در منطقه آزاد امام خمینی باید چه کارهایی انجام شود؟
در ابتدا باید نام شرکت توسط متقاضی و یا نامه وکالت ثبت شود، بدین منوال که درخواست را با منطقه از طریق سایت مطرح میکنیم و در صورت امکان و عدم تشابه نام بعد از 48 ساعت نام تایید خواهد شد.
مرحله بعد از تایید نام مرحله اخذ مجوز فعالیت اقتصادی یک ساله میباشد که روی نام شرکت در شرف تاسیس اخذ می‌گردد.
بعد از اخذ مجوز نوبت به ورود اطلاعات برای ثبت شرکت می‌رسد که کارشناسان هلدینگ بین‌المللی جوان عهده دار این وظیفه خواهند بود و در صورت تایید موکلین و مراجعین این اطلاعات نهایی شده و به منطقه از طریق  سامانه الکترونیکی ارسال می‌گردد. بعد از تایید کارشناسان ثبت، حالا ما مجاز هستیم تا اوراق را با بارکد ثبتی مختص اشخاص و اعضا هیئت مدیره پرینت بگیریم و اماده امضا شویم.
مرحله بعد از امضا اوراق دیگر شامل مراجعه حضوری به منطقه است برای افتتاح حساب برای بلوکه کردنه 35 درصد و اخذ موافقت معاونت سرمایه گذاری برای شرکت در شرف تاسیس.

کل این مراحل در کمتر از 10 روز کاری اتفاق میفتد و حالا شما در یکی از بهترین مناطق ازاد هشتگانه ایران، صاحب یک شرکت بازرگانی معتبر هستید.

برای مشاوره رایگان نام و شماره تماس خود را وارد کنید:

  برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید تا از مشاوره تخصصی رایگان بهره مند شوید.

  با ما تماس بگیرید: 02188640219

  مشاوره با ما

  راه اندازی کسب‌وکار اینترنتی
  طراحی سایت
  تدوین استراتژی فروش اینستاگرام

  تماس بگیرید: 88640219 – 021

  ثبت برند

  اگر قصد ثبت برند دارید، کلیک کنید

  ثبت شرکت

  اگر قصد ثبت شرکت دارید، کلیک کنید

  اخذ گرید

  اگر قصد دریافت رتبه را دارید، کلیک کنید

  فهرست
  تماس با کارشناسان