فهرست

ثبت برند

آنچه در اینجا گفته می شود 0 تا 100 ثبت برند در جمهوری اسلامی ایران می‌باشد و هیچ بخش یا هزینه پنهانی غیر از موارد گفته شده وجود ندارد. به شما اطمینان می‌دهیم که با مطالعه این صفحه، شما به صورت کامل با تمامی مراحل ثبت و هزینه‌های آن کاملا آشنا خواهید شد، همراه ما در این مقاله باشید.

تعریف برند

برند یک نام، اصطلاح، نشانه، سمبل یا طراحی یا ترکیبی از این‌ها است که هدف از تعریف آن شناسایی کالاها یا خدمات یک فروشنده یا گروهی از فروشندگان و متمایز کردن آنها از کالاها و خدمات رقبا می‌‎باشد.

و یا به عبارتی دیگر:

برند همان نشان و علامتی است که به صورت فارسی یا لاتین در فعالیت‌های اقتصادی شرکت استفاده می‌شود.

واژه برند در جامعه ما به کسب‌وکاری گفته می‌شود که اعتبار و ارزش اجتماعی داشته باشد. در واقع برند‌های دلخواه آن هایی هستند که دارای ماهیت و قدرت اجتماعی بالایی بوده و افراد نسبت به آن ها حس مالکیت داشته باشند.

پس یکی از مهمترین وظایف هر شرکت و یا کسب‌وکار پیدا کردن راه برای جلب توجه و وفاداری مشتری است.

از جمله خصوصیات یک برند معروف می‌توان به جذابیت ،الهام بخش بودن، تک بودن، دارای اعتبار بودن در بین افراد (اعبار اجتماعی) و مواردی از این قبیل اشاره کرد.

از نظر مصرف کننده خرید از یک برند یعنی: کیفیت بالا، خطر پذیری کمتر، سپردن مسئولیت به تولید کننده، وسیله‌ای نمادین برای اظهار شخصیت.

اولین قدم در تجارت اعتماد است و علامت تجاری (برند) به وسیله برندسازی به این اعتماد و تعهد شتاب می‌بخشد.

تعریف ثبت برند

ثبت علامت تجاری که در ایران با ثبت برند شناخته می‌شود کاملا اختیاری است مگر در مواردی که قانون ثبت آن را الزامی دانسته باشد .

حق استفاده انحصاری از علامت تجاری فقط به کسی تعلق می‌گیرد که آن را به ثبت رسانده است .

تولید کنندگان و صاحبان مشاغل همواره برای محصولات خود، اسمی را انتخاب می کنند که بعد از شناخته شدن توسط مشتریان ، شناخته و مطرح می‌شود.

اولین اقدام برای شروع فعالیت تجاری، چه تولیدی و چه خدماتی، انتخاب و ثبت علامت تجاری است. این نام تجاری خدمات یا محصولات شما را از رقبا متمایز می کند و مشتریانتان شما را به آن نام خواهند شناخت.

در حقیقت هر شرکتی که اقدام به گزینش و ثبت علامت تجاری می‌کند محصولات خود را متمایز از سایر محصولات مشابه بازار می‌نماید. تمایزی که به هنگام دیدن یا شنیدن نام آن علامت تجاری می‌تواند یاد آور خصوصیات و ویژگی‌های مخصوص آن محصول باشد.

بنابراین ثبت برند (علامت تجاری) تنها داشتن یک نام یا یک علامت نیست بلکه معیاری برای شناساندن شما در بازارهای ملی و جهانی است.

لزوم ثبت برند

حال که به طور کامل با مفهوم برند و همچنین ثبت برند آشنا شدید باید به این موضوع بپردازیم که چرا باید برند خود را ثبت کنید. در واقع لزوم ثبت برند چیست ؟

به طور کلی باید بگوییم که ثبت برند در هر کسب و کاری می‌تواند به عنوان یک پشتوانه و اعتبار شناخته شود. برای آنکه اهمیت این کار را بهتر درک کنید به یک مثال توجه کنید:

فرض کنید که در کسب‌و‌کار خود مدت زمان زیادی را مشغول به فعالیت هستید و با عنوان و برند خود عملکرد قابل قبولی را در حوزه تبلیغات، ارائه خدمات و محصولات و غیره به دست آورده‌اید.

به همین دلیل هم به واسطه احترام به حقوق مردم و مشتریان توانستید بازار خوب، پر رونق و همین‌طور پرسودی را نیز برای خود دست‌و‌پا کنید.

در چنین شرایطی عدم ثبت برند می‌تواند به اعتبار و محبوبیت کاری شما لطمه بسیاری وارد کند، چرا که دیگر پشتوانه ثابتی نداشته و تقریباً نمی‌توانید جای پای خود را محکم‌تر حفظ کنید.

این شرایط می‌تواند با سوء استفاده از برند شما توسط کلاهبرداران سخت‌تر نیز شود و گاهی تا نابودی کسب‌وکار و اعتبار شما نیز ادامه پیدا کند!

به همین دلیل است که ثبت برند می‌تواند راهی منطقی و درست برای حفظ اعتبار هر کسب‌و‌کاری به شمار آید.

با ثبت برند شما می‌توانید به تجارت و کسب و کار خود رسمیت بیشتری ببخشید و آن را در جامعه سرمایه‌گذاری و تجاری مطرح نمایید.

در واقع با ثبت برند شما می‌توانید خود را در مرجعی به ثبت رسانده و تحت حمایت‌های قانونی مشخص در کسب و کار خود قرار بگیرید.

آیا اجباری در ثبت برند وجود دارد؟

قانون تجارت کشور ثبت برند را جز در موارد زیر برای هیچ شرکت یا واحد تولیدی، خدماتی و تجاری اجبار نکرده است:

ثبت برند لوازم آرایشی که به صورت مستقیم روی پوست استفاده می‌شوند

داروهای مخصوص مورد استفاده پزشکان

محصولات غذایی عرضه شده در بسته‌بندی یا ظروف مخصوص

نوشیدنی‌ها و آب‌های گازدار

مزایای ثبت برند

1. ثبت علائم تجاری به نوعی حق استفاده از آن را منحصر به شرکت یا واحد خدماتی شما می کند.

مسلما هر شرکتی برای شناخته شدن برند خود چه در سطح ملی و چه در سطح جهانی تلاش زیادی می‌کند. این تلاش برای شناخته شدن می‌تواند با روش‌هایی چون افزایش کیفیت محصول، بالا بردن سطح خدمات، بازاریابی موثر و تبلیغات گسترده میسر شود.

اما در این میان توجه داشته باشید که شرکت‌های سودجوی بسیاری وجود دارد که با اطلاع یافتن از عدم ثبت علامت تجاری شما ممکن است از محبوبیت آن در بازار برای پیشبرد مقاصد خود استفاده کنند و محصولات خود را به اسم شرکت شما و با استفاده از برندتان در بازار به فروش برسانند.

در این صورت شما حتی در صورت آگاه شدن از این موضوع نیز نمی‌توانید برای مقابله با آن اقدام قانونی نمایید. چرا که زمانی مطابق قانون تجارت کشور استفاده از برندی خاص منحصر به شرکت شماست که با طی روال قانونی آن را به ثبت رسانده باشید. پس برای حفظ محبوبیت برند و محصولات خود ثبت برند را فراموش نکنید.

2. ثبت برند باعث حفظ و تلاش برای بهبود کیفیت محصول می‌شود.

وقتی برندی به ثبت رسید و طرفداران خاصی را به خود جلب کرد شرکت برای عدم کاهش مشتریان و حتی افزایش روز افزون آنها مجبور به حفظ کیفیت و در بعضی مواقع افزایش کیفیت محصول است.

رضایت مشتری در هر صنفی بزرگترین تبلیغ برای آن محسوب می‌شود، با تلاش در جهت افزایش کیفیت محصول در حقیقت درصد رضایت مشتریان را بالا برده و از این رو نوعی تبلیغ فرد به فرد ایجاد می‌کنید؛ تبلیغی که نتیجه آن جز سود کلان برای شرکت چیز دیگری نیست.

3. ثبت برند جهت دریافت وام و تسهیلات مالی برای شرکت مفید است.

با ثبت برند تجاری شرکت اعتباری پیدا می‌کند که بانک‌ها و موسسات مالی با اطمینان بیشتری وام و تسهیلات مورد تقاضا را به آن اختصاص می‌دهند. این وامها می‌تواند گام مهمی در جهت گسترش سطح فعالیت‌های شرکت اعم از محصولات یا خدمات آن باشد.

4. با ثبت برند افراد سرمایه گذار اعم از حقیقی یا حقوقی (سایر شرکت‌ها) تمایل بیشتری برای همکاری با شرکت پیدا می‌کنند.

سرمایه گذاران مطمئنا در پی سرمایه گذاری در شرکتی هستند که سود سرمایه گذاری در آن بالا باشد. زمانی که شرکت شما برند خود را ثبت نماید شاهد جذب سرمایه گذاران بیشتری برای همکاری و مشارکت در فعالیت آن خواهید بود.

همچنین بیشتر شرکت‌هایی که قصد اعطای نمایندگی دارند و بدین روش می‌خواهند تعداد شعبات شرکت خود را افزایش دهند بایستی این مهم را در نظر بگیرند که ثبت برند اولین اولویت آنها در دستیابی به موفقیت و گسترش فعالیت‌شان است.

مزایای ثبت برند فراوان است و تنها به موارد مذکور محدود نمی‌شود، این مزایا در بسیاری از منابع ذکر شده و اهمیت این موضوع را خاطرنشان می‌کند. به عنوان موردی که در این باره نمی‌توان آن را نادیده گرفت گفته می‌شود که برند ثبت شده قابلیت نقل و انتقال دارد.

برخی از شرکت‌ها که مدیران آن تصمیم به انحلال شرکت گرفته باشند در صورتی که برند خود را ثبت نموده‌اند به هنگام انحلال می‌توانند آن را به شرکتی دیگر واگذار کنند.

در این باره استقبال از برند شرکت‌های ورشکسته زیاد نیست اما شرکت‌هایی که به دلایل دیگر و حتی در اوج معروفیت برند تصمیم به انحلال شرکت می‌گیرند بسته به محبوبیت برندشان می‌توانند سود بالایی از واگذاری برند به شرکتی دیگر بدست آورند.

این گفته به معنی محسوب شدن برند به عنوان یک دارای ارزشمند برای شرکت است، دارایی که روز به روز می‌تواند با تلاش در جهت افزایش کیفیت محصول و خدمات ارزش بیشتر و بیشتری پیدا کند.

برای ثبت برند چه کارهای لازم هست؟

گام نخست در ثبت برند و لوگو این است که بدانید آیا نام انتخابی شما قابل ثبت هست یا نه؟ اگر نیست چه مواردی را باید رعایت کرد؟، چه مدارکی برای ثبت برند احتیاج هست؟ هزینه ثبت برند چقدر است؟ مدت زمان ثبت برند و علائم تجاری چقدر است؟

با دانستن این موارد تازه می‌توانید تصمیم بگیرید اصلا برند ثبت کنید یا نه، شاید اصلا مدارک لازم برای ثبت را در اختیار نداشته باشید.

ما در هلدینگ بین‌المللی جوان، علاوه بر مشاوره قبل از اقدام به ثبت برند و لوگو، نکات لازم در مورد انتخاب برند یا طراحی لوگو و علامت تجاری را نیز یاد آور می‌شویم تا در کنار داشتن برندی خلاقانه و جذاب کسب‌وکار بی‌نظیری را رقم بزنید.

اما قبل از شروع به شرح مراحل ثبت برند (علامت تجاری) و لوگو مواردی را برایتان شرح می‌دهیم که دانستن این موارد برای شما می‌تواند تاثیر مثبتی در دیدگاه و ثبت برند شما داشته باشد.

نکات قابل توجه برای انتخاب عنوان برند

برای ثبت برند (علامت تجاری) مورد نظر انتخاب نام و عنوان مناسب، گامی موثر در جهت ثبت علامتی مطمئن و فاقد ایراد می باشد.

یازده نکته اساسی که می‌تواند به شما در انتخاب نام و عنوان مناسب برای علامت تجاری کمک کند:

1. اسامی و علائم مشهور و شناخته شده غیر قابل ثبت هستند.

2. اسامی غیر معقول، غیر اسلامی و مخالف با موازین اخلاقی و شئونات اسلامی قابلیت ثبت ندارند.

3. صفت ها و اسم‌هایی که بیان‌گر توصیف می‌باشند و یا عام هستند به تنهایی قابل ثبت نیستند.

4. استفاده از نام‌های چند سیلابی و ترکیبی از شانس بالایی برای ثبت برخوردارند (در صورت نبودن عین نام در طبقه کالای درخواستی).

5. در صورت عدم ثبت علامت در طبقات مورد درخواست، علامت می‌تواند یک کلمه و یا ترکیبی از کلمات و اعداد و سمبل، طرح، رنگ، شکل و … باشد.

6. اسامی خاص و ساختگی شانس بسیار بالایی برای ثبت دارند.

7. شباهت نزدیک به 50 درصد با نام‌های تجاری دیگر امکان ثبت علامت را بسیار ضعیف می‌کند.

8. در طبقاتی مانند لوازم خانگی، مواد غذایی و نوشیدنی‌ها به دلیل ثبت علائم بسیار، انتخاب اسم بسیار مشکل بوده و محدودیت ایجاد می کند. لذا در انتخاب عنوان یا نام علامت در این نوع از طبقات باید نهایت دقت را جهت انتخاب نام‌های هوشمندانه و خاص به کار برد.

9. ثبت علامت به صورت حقوقی (ایرانی و غیر ایرانی) و حقیقی (ایرانی و غیر ایرانی) قابل انجام بوده، لذا می‌توان عنوان شرکت را جهت ثبت علامت به کار برد و یا از نام‌خانوادگی در کنار نامی دیگر جهت ثبت علامت مورد نظر استفاده کرد.

10. عنوان یا نام علامت می تواند فارسی ، لاتین و یا ترکیبی از کلمات و حروف فارسی و لاتین باشد.

11. اعداد چه به صورت فارسی و چه به صورت لاتین به تنهایی به هیچ وجه امکان ثبت ندارند.

بهتر است قبل از اقدام برای ثبت برند، از صفحه استعلام برند، قابل ثبت بودن برندتان را استعلام بگیرید.

علائم تجاری ممنوع کدامند؟

(چه برند هایی ثبت می شوند و چه برند هایی ثبت نمی‌شوند؟)

انتخاب و ثبت علامت تجاری تابع شرایط خاصی است كه در قوانین كشورهای مختلف با توجه به عرف جامعه، عفت عمومی، اخلاق حسنه، مصالح كشور و رعایت مسائل مذهبی و اخلاقی محدودیت‌هایی برای آن پیش‌بینی شده است.

به موجب ماده ٥ قانون، ثبت علائم و اختراعات زیر ممنوع است:

علامت هلال احمر – نشان‌ها – آرم‌های دولت ایران

پرچم رسمی ایران با علامت مخصوص جمهوری اسلامی

پرچم‌های منتسب به دولت و کشور ایران و هر پرچم منع شده توسط دولت ایران

علامت تجاری موسسات رسمی مانند هلال احمر و صلیب سرخ، رجاء، همراه اول و …

كلمات و یا عباراتی كه موهم انتساب به مقامات رسمی ایران باشد از قبیل دولتی و ایران و امثال آن

علائمی كه مخل انتظامات عمومی یا منافی عفت باشد.

واژه های عام: به عنوان مثال کلمه رایانه و یا کتاب به تنهایی قابل ثبت نیستند زیرا این کلمات واژه‌هایی عام برای کلیه محصولات با این نام هستند.

واژه‌های توصیف کننده: این کلمات به منظور توصیف محصولات و اجناس به کار می‌روند. مثلا ثبت برند خوشمزه و شیرین برای انواع خوراکی به تنهایی و بدون پسوند، قابل ثبت نخواهد بود.

علائم گمراه کننده: به عنوان مثال ثبت علامت تجاری جهت عرضه انواع شیره خرما و انگور با تصویر زنبور عسل مردود خواهد شد. چرا که موجب تصور اشتباه و گمراهی مصرف کنندگان شده و خریداران ممکن است چنین محصولی را با تصور عسل خریداری نمایند.

علائم خلاف نظم عمومی و اخلاق حسنه: به طور کلی کلمات و تصاویر نقض کننده موازین، هنجارهای اخلاقی، عرفی و مذهبی جامعه غیر قابل ثبت است.

پرچم، نشان‌های سلطنتی، علائم رسمی دولتی و نشان کشور و سازمان‌های بین‌المللی که نمونه آنها به دفتر بین‌المللی سازمان جهانی مالکیت معنوی اعلام شده به طور معمول قابل ثبت نیستند مگر اینکه مجوز مراجع صلاحیت دار بین‌المللی داشته باشند.

همچنین موارد زیر قابل ثبت نخواهد بود:

در صورت تشابه زیاد علامت و برند دو موسسه به طوری که کالا و خدمات دو موسسه از هم قابل تمایز نباشند.

علامت یا نام تجاری که عینا یا به شکلی گمراه کننده مشابه یا ترجمه علامت یا نام تجاری برای همان نوع کالا، خدمات و طبقه، و یا متعلق به موسسه یا فرد دیگری باشد.

عین علامتی که پیش از این به نام شخص یا شرکت دیگری ثبت شده باشد و یا شخص دیگری قبلا تقاضای ثبت داده و تاریخ تقاضای آن فرد مقدم باشد و یا دارای حق تقدم ثبت باشد.

البته در هنگام ثبت برندتان باید تصمیم بگیرید و انتخاب نمایید که برندتان در چه طبقه ای می‌خواهید ثبت شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد طبقه بندی علائم تجاری به این صفحه مراجعه نمایید.

هزینه ثبت برند چقدر است و شامل چه هزینه‌هایی می شود؟

پس از اینکه از صفحه استعلام برند ، از قابل ثبت بودن برند مورد نظرتان اطمینان خاطر پیدا کردید، می‌توانید با اطمینان بیشتری و آزمون و خطاهای کمتری نسبت به ثبت برندتان اقدام نمایید.

حال این سوال پیش می‌آید که هزینه کلیه مراحل ثبت برند چقدر می‌باشد.

هزینه‌های ثبت برند به هزینه‌های متغییری وابسته است که می‌تواند قیمت ثبت را در بازه قیمتی پر نوسانی قرار داهد.

اگر این صفحه را به خوبی مطالعه کرده باشید، قطعا این مطلب را می‌دانید که برای ثبت علامت و برند 45 طبقه متفاوت وجود دارد (مثلا این خود یک متغیر برای نوسان قیمت است). برای مشاهد طبقات به صورت کامل اینجا کلیک کنید

یا یکی دیگر از متغیرها این است که هنگام ثبت برند، آرم و لوگو خود را ثبت می‌کنید یا نمی‌خواهید در این مرحله این کار را انجام دهید.

پس کلا هزینه‌های ثبت با توجه به مواردی مانند قیمت چند نوبت آگهی، هزینه‌های بررسی، هزینه وکیل و یا مابالتفاوت هزینه‌ها جهت ثبت در تمام یا بخشی از طبقات مختلف را شامل می‌شود.

البته همه موارد ذکر شده بالا با فرض بر این است که شما کلیه مدارک لازم برای ثبت برند را نیز آماده داشته باشید. (مثلا برای ثبت برندهایی که مرتبط با کسب و کار و یا پیشه خاصی می‌باشد، حتما می‌بایست مدارک مثبت شغلی را مبنی بر اینکه شما ارتباطی با آن طبقه درخواستی دارید را ارائه دهید – مثلا ارائه جواز کسب مغازه تان)

خلاصه، از آن جائیکه با در نظر گرفتن موارد بالا ، هزینه‌های انجام کار برای هر شخص یا شرکت می‌تواند متفاوت باشد، شما عزیزان می‌توانید برای اطلاع از هزینه دقیق ثبت برندتان فرم زیر را تکمیل نمایید و پس از ارسال منتظر محاسبه هزینه‌ها و تماس کارشناسان بمانید.

لطفا این مورد هم مدنظر داشته باشید که بررسی و استعلام کلیه هزینه های مربوط به ثبت برند رایگان بوده و یه هیچ عنوان هیچ مبلغی در این مورد از شما دریافت نخواهد شد.

  مراحل ثبت برند

  ما در این مقاله از سایت هلدینگ بین‌المللی جوان بطور کامل در مورد آموزش ثبت برند توضیح داده‌ایم، که می‌توانید آن را مطالعه کنید.

  ثبت برند دارای 8 مرحله می‌باشد که ما برای بهتر پیش رفتن کارها 2 مرحله به ابتدای کار اضافه کرده‍ایم که بطور کامل این 10 مرحله را با جزئییات بررسی خواهیم کرد.

  1. انتخاب نام برند

  جذابترین مرحله همین انتخاب نام و علامت است. در صورتی که با یک نام در حال فعالیت هستید و قصد دارید همان را ثبت کنید باید به مراحله دوم بروید.

  اما در صورتی که هنوز نام تجاری خود را انتخاب نکرده‌اید باید به دو نکته توجه کنید:

  • این نام نباید قبلا ثبت شده باشد
  • قابلیت ثبت داشته باشد. یعنی جزو نام هایی که قابلیت ثبت ندارند، نباشد. در ادامه این دسته از نام ها را ذکر کرده ایم.

  2. استعلام نام قبل از ثبت

  بعد از انتخاب نام برند، شاید از نظر خودتان برندی که برای شرکت یا واحد صنعتی، تولیدی یا خدماتی خود در نظر گرفته‌اید برند تک و منحصر به فردی باشد و تا به حال مشابه به آن را ندیده باشید؛ اما شما نمی‌توانید این ادعا را داشته باشید که تمام برندهای ثبت شده در حوزه فعالیت خود را جهت مشابهت با برند خودتان، بررسی و به این نتیجه رسیده‌اید که نامی که انتخاب کرده‌اید تک است.

  با استعلام برند قبل از ثبت در وب سایت ما، می توانید به راحتی و بدون صرف زمان یا هزینه، از وجود یا عدم وجود مشابهت در برند پیشنهادی خود با سایر برندهای ثبت شده تا به حال اطمینان حاصل کنید. برای استعلام برند خود اینجا کلیک کنید

  اگر قبل از اقدام در سامانه، از نام انتخابی خود استعلام نگیرید ممکن است پس از صرف زمان و هزینه ای که برای انجام مراحل بعدی می‌‎کنید با اخطار رد برند متوجه مشابهت در آن شوید که در این صورت هم وقت و هم انرژی و هزینه خود را به هدر داده اید.

  توجه داشته باشید اگر در طبقه ای که قصد ثبت برند در آن را دارید برندهای مشابهی پیش از این ثبت شده باشند برند پیشنهادی شما رد خواهد شد.

  این عدم تشابه را پیش از اقدام به ثبت را به صورت آنلاین می توانید  در وب سایت ما استعلام نمایید. استعلام برند قبل از ثبت درصد موفقیت شما در ثبت آن برند را نشان می دهد.

  کافیست بر روی لینک زیر کلیک کنید و نام برند و حوزه فعالیت خود را وارد کنید، تا نتیجه به شما اعلام شود، به همین راحتی 🙂

  استعلام اسم برند

  با اطلاع از این موضوع می‌توانید بدون صرف وقت و هزینه زیاد در صورت وجود تشابه اقدام به تصحیح و ایجاد تغییر در برند پیشنهادی خود نمایید.

  استعلام آنلاین نام برند از طریق مراجعه به این صفحه در سایت هلدینگ بین‌المللی جوان پیشنهادی است که بدون صرف هزینه اضافی این کار را برای شما تسهیل می‌کند برای استفاده از سامانه استعلام آنلاین برند قبل از ثبت به هیچ‌گونه تخصصی نیاز ندارید.

  3. آماده کردن مدارک مورد نیاز

  اسکن این مدارک باید ابتدا هنگام نام‌نویسی در سایت اداره مالکیت بارگذاری گردد.

  توجه داشته باشید که فقط بعد از تایید اولیه برند در سایت است که باید نسخه فیزیکی مدارک را تحویل اداره ثبت بدهید و تا قبل از آن نیاز نمی‌باشد.

  مدارک لازم برای اشخاص حقیقی متقاضی ثبت برند

  کپی برابر اصل شده شناسنامه شخص حقیقی

  کپی برابر اصل شده کارت ملی شخص حقیقی

  کپی برابر اصل شده کارت بازرگانی (در صورت لاتین بودن برند پیشنهادی)

  کپی برابر اصل شده مجوز فعالیت

  اطلاعاتی از قبیل آدرس، کد پستی، آدرس الکترونیکی، شماره تلفن همراه و شماره تلفن ثابت شخص حقیقی

  مدارک لازم برای اشخاص حقوقی متقاضی ثبت برند

  کپی برابر اصل شده شناسنامه تمام افرادی اعم از مدیران، سهامداران یا شرکا که در شرکت مورد نظر حق امضا دارند.

  کپی برابر اصل شده کارت ملی تمام افرادی اعم از مدیران، سهامداران یا شرکا که در شرکت مورد نظر حق امضا دارند.

  کپی برابر اصل شده مجوز فعالیت

  کپی روزنامه رسمی که ثبت شرکت در آن آگهی شده است

  کپی روزنامه رسمی آخرین تغییرات شرکت

  کپی برابر اصل شده کارت بازرگانی (در صورت لاتین بودن برند پیشنهادی)

  اطلاعاتی از قبیل آدرس، کد پستی، آدرس الکترونیکی، شماره تلفن همراه و شماره تلفن ثابت افرادی که در شرکت حق امضا دارند.

  4. ثبت اظهارنامه در سایت اداره مالکیت

  پس از آماده‌سازی مدارک لازم در حقیقت آغاز پروسه ثبت برند تجاری از اینجا شروع می‌شود که وارد سایت مالکیت معنوی (https://iripo.ssaa.ir) کشور می‌شوید. با ورود به بخش ثبت‌نام باید اقدام به ثبت‌نام با وارد کردن مشخصات اولیه نمایید.

  بعد از نام نویسی اولیه جهت تایید حساب کاربری در سایت اداره مالکیت معنوی، باید با یک برگه که سایت اداره به شما می‌دهد به یکی از دفترخانه‌های اسناد رسمی مراجعه و گواهی امضا جهت تایید حساب دریافت نمایید و سپس با بارگذاری آن در سایت، نام‌ کاربری و کلمه عبور دریافت نمایید.

  بعد از تایید حساب کاربری، به بخش ثبت اظهارنامه برند مراجعه و در اینجا لازم است برخی مدارک از جمله کپی شناسنامه، کپی کارت ملی، جواز فعالیت، نمونه برند پیشنهادی در اندازه 6*6 سانتی متر و در صورت ثبت برند لاتین، کارت بازرگانی خود را در سیستم آپلود نمایید.

  اظهارنامه شما توسط سه کارشناس اداره به نوبت بررسی می گردد و پیامک تایید آن برای شما ارسال می شود البته در صورتی که تمام مراحل را به صورت کاملا اصولی طی کرده باشید!

  مدت زمان بررسی پرونده شما به دلیل حجم پرونده‌های ارسالی حداقل 10 روز و حداکثر 30 روز حدودا طول خواهد کشید.

  5. پرداخت هزینه اظهارنامه در سایت

  پس از اقدام به تکمیل اظهارنامه، بایستی هزینه مربوطه به ثبت اظهارنامه را نیز پرداخت کنید تا سامانه اظهارنامه شما را ثبت و روند بررسی پرونده شما را آغاز کند. سپس فرمی به شما داده می‌شود که حاوی اطلاعات کاربری است.

  با مراجعه مجدد به سامانه مالکیت معنوی می‌توانید با وارد کردن اطلاعات فرم، نام کاربری و پسورد خود را دریافت کنید. حفظ این اطلاعات جزو ملزومات مراجعات بعدی شما به شمار می آید.

  6. چاپ آگهی تقاضای ثبت در روزنامه رسمی

  پس از بررسی اظهارنامه شما در مدت 10 الی 15 روز، در صورتی که ثبت برند شما بلامانع تشخیص داده شود، درخواست ثبت برند شما به روزنامه رسمی ارسال می‌شود. در اینجا بایستی هزینه روزنامه رسمی برای آگهی درخواست ثبت برند را بپردازید.

  چاپ آگهی مورد نظر در روزنامه رسمی و ارسال آن به آدرس شما ممکن است حدود یک هفته به طول میانجامد.

  چاپ آگهی درخواست ثبت برند بدین سبب صورت می‌گیرد که هر شخص حقیقی یا حقوقی نسبت به ثبت آن اعتراض داشته باشد حقوق مدنی وی اجازه اعتراض به ثبت را می‌دهد.

  در قاون تجارت کشور ما یک ماه بدین منظور فرصت داده می‌شود. پس از یک ماه در صورتی که هیچ اعتراضی از طرف شخص ثالث صورت نگرفت، شما می‌توانید اصل مدارک را به اداره ثبت برند به صورت فیزیکی تحویل دهید.

  دقت داشته باشید که گفتیم چاپ تقاضای ثبت برند نه چاپ آگهی ثبت برند.

  در حقیقت قانون مدنی کشور ما علاوه بر بررسی‌هایی که کارشناسان اداره مالکیت معنوی کشور و سیستم های استعلام آنلاین برای عدم وجود برند مشابهی پیش از این برند انجام می‌دهند به افراد حقیقی و حقوقی این حق را داده است که اگر اعتراضی به ثبت برند پیشنهادی دارند و یا فکر می‌کنند که برند پیشنهادی مشابه برند و علامت تجاری آنهاست می‌تواند مراتب اعتراض خود را اعلام و درخواست کارشناسی مجدد نمایند.

  پس از واریز هزینه مربوط به روزنامه رسمی نوبت اول تقاضای ثبت برند پیشنهادی شما شاید پس از یک هفته به چاپ برسد. طبق قانون زمان 30 روزه ای برای انتظار به اعتراض در نظر گرفته شده است.

  اگر اعتراضی به صورت رسمی به ثبت برند صورت گرفت که برند پیشنهادی مجددا مورد کارشناسی قرار می گیرد اما اگر در این مدت اعتراضی ثبت نشد، پیغامی مبنی بر ثبت برند بلامانع است دریافت خواهید نمود.

  7. مراجعه حضوری به اداره مالکیت

  در صورتی که شخصی نسبت به ثبت برند شما اعتراض نداشته باشد، بعد از گذشت 30 روز از چاپ روزنامه رسمی، اظهارنامه ثبت شده از طرف کارشناسان مورد تایید واقع می‌شود.

  این موضوع به صورت پیامکی به اطلاع شما خواهد رسید. پس از دریافت پیامک تایید لازم است به صورت حضوری به اداره مالکیت معنوی کشور مراجعه نمایید و اقدام به تشکیل پرونده کنید.

  به یاد داشته باشید که بایستی اصل یا کپی برابر اصل شده تمامی مدارکی را که به هنگام ثبت آنلاین اظهارنامه آپلود کرده‌اید به همراه داشته باشید.

  8. پرداخت حق الثبت برند

  بعد از اینکه ثبت برند بلامانع تشخیص داده شد و اصل مدارک یا کپی برابر اصل آن به اداره تحویل داده شد، در سامانه ثبت برند به شما اجازه داده می‌شود که حق‌الثبت برند را پرداخت نمایید.

  هزینه ثبت برند

  هزینه حق‌الثبت برند برای یک طبقه به شرح زیر است:

  ثبت برند حقیقی 120 هزار تومان + هر طبقه اضافه 10 هزار تومان

  ثبت برند حقوقی 240 هزار تومان + هر طبقه اضافه تر 20 هزار تومان

  یعنی اگر شما یک برند شخصی را در 3 طبقه ثبت می‌کنید، هزینه حق‌الثبت آن اینگونه محاسبه می‌شود:

  120 هزار تومان (به ازای یک طبقه پایه) + 20 هزار تومان (دو طبقه اضافه‌تر) در مجموع 140 هزار تومان برای 3 طبقه

  9. پرداخت هزینه روزنامه رسمی نوبت دوم

  اما چرا روزنامه دوم؟

  بعد از طی مراحل بالا و پرداخت حق‌الثبت برند در سامانه این برند به شما تعلق می‌گیرد، اما نیاز است این موضوع به اطلاع عموم برسد. پس برای بار دوم به عنوان آگهی رسمی ثبت علامت تجاری در روزنامه رسمی چاپ می‌شود که این برند در فلان طبقه به نام فلانی ثبت گردید.

  10. تحویل گرفتن گواهی 10 ساله ثبت برند

  مرحله نهایی تحویل گرفتن گواهی 10 ساله برند است. پس از چاپ دو روزنامه رسمی، یک نسخه از این دو روزنامه را بایستی به همراه اظهارنامه ثبت برند و نمونه برند 6*6 (10 تصویر در یک صفحه) به اداره مالکیت معنوی ببرید و با ارائه رسید، غول مرحله آخر را شکست و سند برند ثبت شده را تحویل بگیرید.

  اگر با ما همکاری می‌کنید دیگر نیازی نیست که خود اقدام به طی این مراحل کنید یا حضورا به مرکز مالکیت معنوی کشور بروید بلکه تمامی امور اداری، پرداخت هزینه های روزنامه رسمی، حق ثبت و تشکیل پرونده توسط هلدینگ بین‌المللی جوان انجام می شود.

  چند نکته در مورد ثبت علامت تجاری و صنعتی

  برای ثبت علامت گواهی صادر خواهد شد

  مدت اعتبار ثبت علامت برای هر بار 10 سال است

  برای ثبت چند علامت تجاری باید به تعداد آنها اظهارنامه جداگانه داده شود

  اجازه استفاده از علامت تجاری ثبت شده به دیگران در ایران باید به ثبت برسد

  تغییرات مربوط به نشانی رسمیت نخواهد داشت مگر اینکه به ثبت رسیده باشد.

  داشتن علامت تجاری اختیاری است مگر در مواردی که دولت آن را الزامی قرار دهد.

  علامت تجاری قابل نقل و انتقال است و باید مطابق مقررات قانون ثبت علائم و اختراعات ایران به ثبت برسد.

  برای ثبت برندهای فارسی باید مجوزی دال بر فعالیت مرتبط با آن نام تجاری ارائه گردد و برای ثبت برندهای لاتین علاوه بر داشتن مجوز فعالیت مرتبط نیاز به ارائه کارت بازرگانی می باشد

  برای اینکه برند خود را جهانی یا به اصطلاح ثبت بین المللی کنید، ابتدا باید آن را در کشور مبدا ثبت و سپس از طریق معاهده مادرید آن را به ثبت برسانید تا علاوه بر محافظت از برندتان در ایران در 85 کشورعضو معاهده مادرید از حمایت قانونی برخوردار شوید.

  مراحل ثبت برند پس از تشکیل پرونده و در مراحل کارشناسی توسط سازمان ثبت اسناد و املاک کشور چگونه است؟

  پس ازتشکیل پرونده و ارجاع به کارشناسان سازمان اداره مالکیت صنعتی وضعیت پرونده پس ازحداقل ۴۵ روز و حداکثر ۱۲۰ روز مشخص میشود و حالت‌های زیر در این مرحله رخ می‌دهد:

  الف. تایید: پرونده و اطلاعات هیچ نقصی ندارد، مقایرت و مشابهت ندارد و برای صدور آگهی تقاضای ثبت علامت تجاری اقدامات بعدی انجام می‌شود.

  توجه داشته باشید ثبت علامت تجاری نیاز به ۳ آگهی دارد که این مرحله اولین آگهی خواهد بود.

  در این مرحله باید روزنامه رسمی انجام شود، یعنی درخواست تایید شده پرونده شما در روزنامه های کثیرالانشار چاپ می شود. توجه داشته باشید صدور روزنامه رسمی حدود ۱۰ الی ۱۵ روز کاری زمان خواهد برد.

  پس از صدور روزنامه رسمی اول ۳۱ روز زمان برای اعتراضات وجود خواهد داشت تا اگر کسی ادعایی در خصوص علامت تجاری مورد درخواستی شما داشته باشد اعتراض خود را اعلام کند.

  اگر ۳۰ روز گذشت و هیچ اعتراضی وجود نداشت، در این زمان همه چیز آرومه و خیلی سریع درخواست آگهی دوم را می‌دهیم. آگهی دوم به معنی داشتن شماره ثبت علامت تجاری است، و تقریبا %۹۰ کار انجام شده است.

  آگهی دوم که گرفته شد و مشکلی هم نداشت سریعا برای چاپ در روزنامه رسمی کثیرالانشار اقدام می‌شود. (تا این مرحله روزنامه رسمی دوم انجام شده است)

  10 الی 15 روز کاری زمان خواهد برد تا روزنامه رسمی داخل سایت قابل پیگیری و بصورت کامل چاپ شده باشد.

  با ارسال روزنامه رسمی دوم از طریق وکیل درخواست آگهی انحصاری ۱۰ ساله ثبت علامت تجاری را به اداره مالکیت صنعتی می دهیم.

  ب. ردکامل: پرونده دچار نقص است و قابلیت پیگیری ندارد.

  ج. نقص پرونده یا مشابهت: احتمال این وجود دارد مجوز، یا مدارک دچار مشکل شده باشد و یا تکمیل نباشد، در این مرحله نیاز است تا پیگیری شود و برای رفع نقص اقدام شود. و دیگر احتمالات که بصورت جزئی در این مرحله به شما اعلام می‌شود. پس از رفع نقض و مشکل مانند مرحله نوع ۱ که تایید بود عمل می شود. با این تفاوت که اطلاعات و مدارک تکمیل خواهد شد.

  اعتبار برند ثبت شده چقدر است؟

  در ابتدای اقدام به ثبت برند اظهارنامه ای تکمیل می شود که اعتبار برند ثبت شده از تاریخ تکمیل آن آغاز می شود و تا 10 سال ادامه دارد.

  پس از اتمام این 10 سال به مالک برند فرصت 6 ماهه ای برای تمدید داده می شود که در صورت عدم اقدام به تمدید، برند مذکور می توان به نام شخص حقیقی یا حقوقی دیگری ثبت شود.

  تمدید برند

  طبق قانون اعتبار هر برند 10 سال می‌باشد که 6 ماه قبل از تاریخ 10 سال آن باید علامت را برای 10سال دیگر تمدید کرد .

  تا 6 ماه پس از تاریخ 10 ساله گواهی علامت هم طبق قانون قابل تمدید می‌باشد.

  مدارک مورد نیاز برای تمدید علامت

  کپی گواهی علامت

  کپی مدارک شناسایی مالک ، مالکین

  انتقال برند

  ممکن هست بخواهید که برند را به نام شخص دیگری بزنید و یا پس از انحال شرکت برند را به شخص دیگری واگذار نمایید.

  مدارک مورد نیاز برای انتقال برند حقیقی

  اصل گواهی ثبت علامت

  صلح نامه توسط فروشنده برای انتقال برند در دفترخانه اسناد رسمی

  اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی فروشنده

  اصل و کپی شناسنامه خریدار

  مدارک مورد نیاز برای انتقال برند حقوقی

  اصل گواهی ثبت علامت

  صلح نامه توسط فروشنده برای انتقال برند در دفترخانه اسناد رسمی

  اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی مدیرعامل

  اصل و کپی مدارک ثبت شرکت

  اصل و کپی مدارک شناسایی خریدار

  مالکیت همزمان یک برند

  گاهی ممکن است مالک یک برند دو یا چند شخص باشد اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی. در این صورت لازم است مالکیت برند به صورت درصدی بیان شود که هریک از افراد حقیقی یا حقوقی مدعی مالکیت برند، چه مقدار در آن سهم دارند.

  کلام آخر

  ما در این مقاله سعی کردیم هر آنچه که لازم است در رابطه با ثبت برند لازم است را بدانید تا با یافتن پاسخ سوالاتی که در ذهن دارید اقدام به عملیات ثبت برند نمایید.

  اگر چنانچه مسئله یا ابهامی در رابطه با چگونگی تکمیل اظهارنامه، مراحل ثبت و طبقه بندی برند و … هنوز در ذهن شما باقی‌مانده است می‌توانید از طریق فرم زیر درخواست مشاوره رایگان را پر کرده تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند، و یا می‌توانید با شماره تلفن ذکر شده تماس حاصل نمایید.

  در صورت واگذاری انجام عملیات ثبت برند به هلدینگ بین‌المللی جوان، این اطمینان به شما داده می‌شود که ما پروسه ثبت برند را به صورت تخصصی و توسط حقوق‌دانان و وکلای پایه یک دادگستری انجام در سریع‌ترین زمان ممکن با موفقیت به اتمام خواهد رسانید.

  این مرکز (هلدینگ بین‌المللی جوان) یکی تخصصی ترین مراکز فعال در زمینه ثبت علائم تجاری و سایر خدمات اداری کسب و کار در کشور است.

  برای مشاوره رایگان نام و شماره تماس خود را وارد کنید:

   برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید تا از مشاوره تخصصی رایگان بهره مند شوید.

   با ما تماس بگیرید: 02188640219

   مشاوره با ما

   راه اندازی کسب‌وکار اینترنتی
   طراحی سایت
   تدوین استراتژی فروش اینستاگرام

   تماس بگیرید: 88640219 – 021

   ثبت برند

   اگر قصد ثبت برند دارید، کلیک کنید

   ثبت شرکت

   اگر قصد ثبت شرکت دارید، کلیک کنید

   اخذ گرید

   اگر قصد دریافت رتبه را دارید، کلیک کنید

   فهرست
   تماس با کارشناسان